Skip to content

«МСБО» як засіб розширення свідомості

by admin on November 30th, 2020

Понеділкове від доктора Серафікуса

Коли експерти з міжнародних стандартів жартівливо питають початківців про те, чим МСФЗ відрізняється від МСБО, доктор Серафікус згадує про те, що писав Шевченко Гоголю – «Ти смієшся, а я плачу, Великий мій друже». Бо ситуація не така весела, як може здатися.

Той факт, що абревіатура «МСФЗ» в професійній практиці вживається в широкому, і вузькому розумінні, здавалося б, є загальновідомим.
В широкому розумінні МСФЗ включають всі міжнародні стандарти: як власне МСФЗ (нові стандарти), так і МСБО (декілька старих стандартів). У вузькому розумінні «МСФЗ» – це лише 17 нових стандартів які буквально названі IFRS.
Отже старі стандарти МСБО (IAS) є стандартами МСФЗ (IFRS) в широкому розумінні.

На деяких територіях (наприклад на тих, що знаходяться на схід від наших кордонів) абревіатуру «МСФО» прийнято вживати і для позначення старих стандартів МСБУ-IAS. Але в такому випадку виникає небезпека плутанини. Скажімо, якщо за таких обставин використати словосполучення «МСФО 2», то буде важко зрозуміти про який стандарт йдеться – про МСБО (МСБУ) 2 «Запаси» чи про МСФЗ (МСФО) 2 «Платіж на основі акцій». Щоб уникнути плутанини доводиться в дужках наводити англомовну абревіатуру. В підручниках, виданих на тих територіях, це звичайна практика. Якщо, наприклад йдеться про МСБО 2, то вони там зазвичай пишуть не «МСБУ 2», а : «МСФО (IAS) 2».

Така термінологічна особливість сприймається професійною спільнотою спокійно. До різноформатного вжитку абревіатури «МСФЗ» всі давно звикли. Фахівці його тлумачать, виходячи з контексту.
Але інколи трапляються термінологічні несподіванки.

Якщо ви, наприклад, побачите на книзі напис «Підручник з МСФЗ», то мова в ньому найімовірніше буде йти і про нові (МСФЗ), і про старі (МСБО) стандарти.
Але ви опиняєтесь у професійному ступорі, коли бачите на книзі напис «Підручник з МСБО». Тут варіанта два:
1)Це якась ампутована версія, що присвячена вивченню лише старих стандартів IAS. Звичайно, такий підручник не принесе користі, бо він не дасть уявлення про комплекс вимог системи МСФЗ, або
2)Автор підручнику вирішив розширити свідомість бухгалтерів, вживаючи абревіатуру «МСБО» у широкому значенні …. Ну що тут сказати? Якщо ви прихильник новаторства, то, можливо такий підручник для вас буде хоча б цікавим…

No comments yet

Leave a Reply

Note: XHTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS